gospodarka i rozwój województwa łódzkiego

Województwo łódzkie jest zaliczane do najszybciej rozwijających się rejonów Polski, a w ciągu kilkunastu ostatnich lat odnotowało ponad 100% wzrost PKB. Najważniejsze sektory dla gospodarki tego rejonu to przemysł oraz usługi. Łódzkie jest powszechnie kojarzone z produkcją wyrobów włókienniczych i odzieży, ale do ważnych gałęzi lokalnego przemysłu zalicza się też górnictwo węgla brunatnego, wytwarzanie energii elektrycznej, produkcję artykułów spożywczych i wyrobów chemicznych, a także produkcję maszyn i urządzeń.

Przemysł w województwie łódzkim skupia się głównie w dwóch ośrodkach: pierwszy z nich to aglomeracja łódzka, gdzie dominuje przemysł tekstylny, rolno-spożywczy, farmaceutyczny i elektromaszynowy, a drugi to okręg piotrkowsko-bełchatowski z rozwiniętym przemysłem wydobywczym, elektroenergetycznym, meblarskim, szklarskim i drzewnym.

Najważniejsze firmy

Bardzo ważną rolę w gospodarce łódzkiego pełni przemysł odzieżowy, a wśród czołowych firm tej branży koniecznie trzeba wymienić GK Redan S.A. Z kolei do wiodących firm farmaceutycznych zaliczymy Pelion Healthcare Group, Polfa Pabianice, Polfa Kutno, Sensilab Polska, MEDANA PHARMA TERPOL GROUP SA, jak również Herbapol Łódź.

Kolejna gałąź przemysłu, która jest mocno rozwinięta w łódzkim to przetwórstwo materiałów budowlanych. To tutaj działa lider w produkcji chemii budowlanej – firma Atlas, a także krajowi potentaci produkcji płytek tacy jak Ceramika Opoczno, Ceramika Tubądzin czy Ceramika Paradyż. Mówiąc o najważniejszych firmach województwa łódzkiego, należy też wspomnieć o przedsiębiorstwach sektora AGD takich jak Bosch Siemens Hausgeräte czy Indesit Company Polska Sp. z o.o.

Rozwojowi rejonu służy również Łódzka Specjalna Strefa Ekonomiczna, w ramach której z powodzeniem funkcjonuje ponad 100 firm z takich branż jak m.in. logistyka, farmacja, kosmetologia, BPO czy przetwórstwo tworzyw sztucznych.

Ponadto województwo łódzkie jest zaliczane do najważniejszych centrów BPO w Polsce. W tej branży działa wiele firm z zagranicznym kapitałem. Należą do nich m.in. Accenture, Asea Brown Boveri (ABB), BMS Poland, Ceri International, Citi i Fujitsu. Poza branżą outsourcingową duże znaczenie ma także sektor IT, zatrudniający coraz więcej programistów i inżynierów systemu. Wiele miejsc pracy w łódzkim daje branża hotelarska. Rozwój regionu jest związany również z budową dróg i autostrad.