Rozwój gospodarczy województwa łódzkiego w znacznej mierze zależy od dobrze prosperującego sektora handlu i usług, a także przemysłu i rolnictwa. Nieocenionym atutem tego regionu jest jego położenie, dzięki któremu w ciągu kilkudziesięciu lat województwo stało się potężnym ośrodkiem przemysłowym, a jego stolica – Łódź – drugą co do wielkości aglomeracją w Polsce.

O perspektywach rozwoju województwa stanowią nie tylko korzystne połączenia transportowe i dobra lokalizacja, ale również bogate zasoby naturalne i dobrze rozwinięta infrastruktura techniczna tego regionu. W środkowej części województwa mieści się największa kopalnia węgla brunatnego w Europie, „Bełchatów”, której zasoby szacowane są na 2 miliardy ton. Obok kopalni, w regionie Bełchatowa funkcjonuje również największa na świecie elektrownia wytwarzająca energię elektryczną z węgla brunatnego – PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna S.A. – Oddział Elektrownia Bełchatów. Zakłady te są miejscem zatrudnienia tysięcy mieszkańców województwa łódzkiego.

Ponadto, łódzkie jest krajowym potentatem w produkcji płytek ceramicznych, a największe zakłady produkcyjne: ZPC Opoczno, Ceramika Paradyż, Ceramika Tubądzin wytwarzają blisko 70% polskiej produkcji płytek.

Ważnym elementem rozwoju gospodarczego tego regionu są podstrefy Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, stanowiącej atrakcyjne miejsce realizacji inwestycji. Strefa obejmuje 283 ha i zlokalizowana jest w podstrefach w Łodzi, Zgierzu, Ozorkowie i w gminie Ksawerów, a poza obszarem aglomeracji łódzkiej na gruntach Tomaszowa Mazowieckiego, Rawy Mazowieckiej, Radomska, Kutna i Łęczycy. Do największych inwestorów działających w Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej zaliczają się m.in.: Gillette, Indesit, Teka, Ceramika Tubądzin, Atlas, Hutchinson oraz Procter & Gamble. Firmy te oferują kilkaset miejsc pracy.

Województwo łódzkie zapewnia również wiele miejsc pracy dla przedstawicieli sektora handlowego i usług. Na terenie województwa występuje kilkadziesiąt oddziałów największych banków polskich i zagranicznych a także liczne centra handlowe, hipermarkety i supermarkety.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *