Menu Zamknij

Strona główna

 

Województwo łódzkie znajduje się w centralnej części kraju i zajmuje 5,9% powierzchni Polski. Rejon ten liczy 2,5 miliona mieszkańców, co daje 6 miejscu w kraju pod względem ludności. Charakterystyczne cechy ludności województwa łódzkiego to niski przyrost naturalny, wysoki stopień feminizacji i ujemne salo migracji. Stolica województwa skupia około 750 tysięcy osób, a to oznacza, że w Łodzi mieszka 30% mieszkańców tego regionu.

 
Przeglądaj ogłoszenia pracodawców z województwa łódzkiego. Lepsza praca jest na wyciągnięcie ręki!
Spośród mieszkańców województwa łódzkiego najlepiej zarabiają mieszkańcy Łodzi, a także Strykowa i Piotrkowa Trybunalskiego. Z kolei w Kutnie, Skierniewicach czy Pabianicach nie wszyscy mogą liczyć na wygrodzenie powyżej 4 tysięcy brutto.

Najlepiej opłacane są stanowiska pracy w branży IT, związane m.in. z zarządzaniem projektami czy rozwojem oprogramowania. Na przyzwoite płace mogą liczyć również pracownicy, których specjalnością jest konsulting, działalność profesjonalna, naukowa i techniczna. Nie najgorzej zarabia się w logistyce czy w przemyśle. Najniższe wynagrodzenia otrzymują z kolei pracownicy ochrony, gastronomii oraz hotelarstwa.
0
przeciętne wynagrodzenie brutto
0 mln
mieszkańców województwa
0 %
stopa bezrobocia
0 tys.
zarejestrowanych bezrobotnych
Najwyższe bezrobocie panowało w powiatach kutnowskim, łaskim oraz łęczyckim. Z kolei największy spadek stopy bezrobocia odnotowano w powiecie opoczyńskim, radomszczańskim oraz zduńskowolskim.

Wśród przedstawicieli zawodów nadwyżkowych przodują operatorzy maszyn do produkcji obuwia, bukmacherzy, krupierzy, maszynistki oraz pracownicy usług domowych. Dostateczniej ilości etatów nie doczekają też nauczyciele szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych, a także fotografowie, plastycy, barmani, garbarze, szklarze i lakiernicy. Nadwyżkę zanotowano też u przedstawicieli takich zawodów jak monterzy instalacji, masaże, pomoce kuchenne, inżynierowie ds. telekomunikacji czy personel ochrony środowiska i BHP.
 
Wśród zawodów deficytowych, czyli takich, na które pracodawcy zgłaszają zwiększone zapotrzebowanie, znajdują się m.in. specjaliści związani z branżą IT. Łódzkie firmy szukają w końcu specjalistów ds. baz danych, administratorów i analityków systemów komputerowych oraz techników sieci internetowych.

Przyglądając się barometrowi zawodów, możemy zauważyć, że braki kadrowe występują także w przemyśle. Pracodawcy szukają m.in. mistrzów produkcji w procesie przetwórczym, inżynierów do spraw produkcji i kontrolerów procesów przemysłowych.

W obecnych czasach liczy się fach w ręku, a zapotrzebowanie na pracowników fizycznych jest widoczne w każdym rejonie kraju. Również w województwie łódzkim problemów z zatrudnieniem rzadko doświadczają magazynierzy, operatorzy sprzętu robót ziemnych, spedytorzy, robotnicy do prac dorywczych, kierowcy i operatorzy wózków jezdniowych.

Wśród zawodów deficytowych, ale tych często wymagających wykształcenia wyższego, znaleźli się kierownicy w instytucjach finansowych i ubezpieczeniowych, specjaliści ds. księgowości i rachunkowości, archiwiści, sekretarze prawni, nauczyciele szkół specjalnych oraz inżynierowie elektronicy. Ponadto pracodawcy do swoich zespołów szukają ankieterów, monterów, pilotów wycieczek oraz doradców finansowych.

Z kolei do zawodów maksymalnie deficytowych zalicza się pracowników restauracji fast food, aktorów cyrkowych, pracowników ds. świadczeń społecznych, robotników do wykonywania prac w leśnictwie, jak również specjalistów ds. sprzedaży w sektorze IT.
 

Województwo łódzkie było kojarzone przede wszystkim z przemysłem włókienniczym i odzieżowym, jednak z czasem rejon stał się ośrodkiem produkcji sprzętu gospodarstwa domowego. W tej dziedzinie łódzkie przoduje nie tylko w kraju, ale w całej Europie. Poza tym rozwija się przemysł energetyczny, farmaceutyczny oraz przetwórstwo rolno-spożywcze. Mówiąc o gospodarce województwa łódzkiego, warto wspomnieć też o produkcji sprzętu medycznego oraz materiałów budowlanych. Rozwojowe branże to w tym regionie również usługi finansowe, rozliczeniowe i badawcze, a także biotechnologia.

Sektor odzieżowy, włókienniczy i dziewiarski, mimo że w okresie transformacji ustrojowej podupadł, to i tak dzisiaj ma szanse na rozwój, dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii włókienniczych. Potencjał tego rodzaju przemysłu jest duży, biorąc pod uwagę, że województwo łódzkie ma w tym obszarze wykwalifikowaną kadrę oraz rozwinięte zaplecze naukowe. Mowa tu m.in.o Akademii Sztuk Pięknych czy Centralnym Ośrodku Badawczo-Rozwojowym Maszyn Włókienniczych.

Na dobrym poziomie pozostaje też sprzedaż materiałów budowlanych takich jak płytki ceramiczne, zaprawy czy szkło. Łódzkie ma wiodącą pozycję w zakresie produkcji wyrobów ceramicznych oraz wydobycia trawertynu. Firmy przodujące w tej branży działają przede wszystkim w rejonie powiatu opoczyńskiego i tomaszowskiego.

Perspektywy rozwoju istnieją również w medycynie, farmacji oraz kosmetologii, a wszystko za sprawą zaawansowanej biotechnologii oraz nanotechnologii. Województwo łódzkie ma duży potencjał naukowo-badawczy – w końcu z powodzeniem działa tutaj Uniwersytet Medyczny czy Łódzki Regionalny Park Naukowo-Technologiczny.

Kolejny sektor, który daje miejsca pracy i szanse na dalszy rozwój całego regionu, to energetyka. Na terenie Piotrkowsko-Bełchatowskiego Okręgu Przemysłowego funkcjonuje kopalnia węgla brunatnego oraz elektrownia. Konieczność respektowania ochrony środowiska sprawia, że rośnie znaczenie odnawialnych źródeł energii. W województwie łódzkim istnieją świetne warunki dla budowy farm wiatrowych.

Mieszkańcy powiatów kutnowskiego, łęczyckiego oraz łowickiego mają z kolei idealne warunki glebowe do sadownictwa i warzywnictwa, a to daje szanse na powodzenie w branży przetwórstwa rolno-spożywczego. Na terenie województwa łódzkiego funkcjonuje wiele firm prowadzących sprzedaż soków, napojów, koncentratów czy konserw. Nie brakuje też grup producenckich, oferujących ekologiczne produkty.
W województwie łódzkim wiele inicjatyw możemy zauważyć także w branży informatycznej,  telekomunikacyjnej oraz medialnej. Do realizacji projektów medialnych przydaje się zaplecze naukowe Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej i Teatralnej im. L. Schillera, która jest uznawana za jedną z najlepszych tego typu szkół na całym świecie.  Specjaliści tej branży mają do dyspozycji nowoczesny kompleks filmowy i koncertowy.

Ponadto, dzięki uczelniom takim jak m.in. Wyższa Szkoła Informatyki czy Uniwersytet Łódzki  znajdziemy tutaj specjalistów zajmujących się oprogramowaniem, czy cyfrową obróbką obrazu.

W województwie łódzkim nie brakuje specjalistów ds. mechatroniki, która bardzo ułatwia projektowanie i produkcję nowoczesnych urządzeń. Tym samym mechatronika jest niezbędna dla rozwoju innych gałęzi gospodarki takich jak np. energetyka. Warto podkreślić, że Łódź ma znakomite zaplecze edukacyjne – działa tutaj Łódzkie Centrum Doskonalenia Nauczycieli i Kształcenia Praktycznego (jeden z najlepszych ośrodków tego typu w Polsce) oraz Instytut Mechatroniki i Systemów informatycznych Politechniki Łódzkiej.